Oznámení o svolání valné hromady
16/01/2022

OD 1. ČERVENCE BUDOU TRANZITNÍ PŘECHODY ČESKOU REPUBLIKOU DO KONCE ROKU VOLNÉ

26 Nisan 2023 tarihinde Türkiye ile Çekya arasında İstanbul’da KUKK toplantısı gerçekleştirildi.
İki ülke arasındaki bir önceki KUKK toplantısı ise 2022 yılında gerçekleştirilmiş olup söz konusu toplantıda transit geçiş belgesi kotalarında ihtiyaç doğrultusunda bir artış elde edilememiş idi.
Yaşanan kota ihtiyacını çözüme kavuşturmak amacıyla, yapılan girişimler çerçevesince 26 Nisan 2023 tarihinde KUKK toplantısı gerçekleştirilmiş ve ülkemiz taşımacılarının Avrupa’ya yaptıkları taşımaların sorunsuz devam etmesini teminen önemli kazanımlar elde edildi.

Kara Ulaştırması Karma Komisyon toplantısında uzun süren müzakereler sonucunda Çekya üzerinden gerçekleştirilen transit geçişler deneme amaçlı 1 Temmuz 2023 tarihi itibarıyla yıl sonuna kadar serbestleştirildi.

Bakanlığımız liderliğinde Derneğimiz transit serbestisi politikası doğrultusunda Macaristan, Sırbistan, Bulgaristan, Yunanistan ve Romanya’dan sonra ülkemiz için ana transit güzergâhı olan AB üyesi Çekya’da da bu ölçüde bir iyileştirme yaşanması transit kota engeline karşı yürütülen mücadelenin önemli bir kazanımı oldu.

Ayrıca, iki ülke makamları söz konusu kazanımların iki ülke taşımacıları açısından yansımalarını yakından takip edecek olup 2024 yılının Ocak ayında tekrar bir KUKK toplantısı gerçekleştirilmesi hususunda mutabakat sağlandı.

Toplantıya Derneğimizi temsilen İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Çirkin ve Avrupa Ülkeleri Uzmanı Muhammet Külal Holoğlu katıldı.

Ülkemizin artan ihracatı doğrultusunda Çekya üzeri Avrupa’ya yapılan taşımaların sorunsuz devam etmesi açısından önem taşıyan toplantının gerçekleştirilmesi sürecinde emeği geçen, başta Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürü Sayın Murat Baştor olmak üzere tüm Bakanlık yetkililerine ve sektör paydaşlarımıza teşekkür ederiz.